Vi är glada att kunna meddela att forskaren Åsa Mohlin affilieras till Palliativt Utvecklingscentrum! Åsa är specialistläkare i allmänmedicin och har disputerat inom medicinsk humaniora.
– Medicinsk humaniora är mitt stora intresse i både forskning och undervisning. Jag undervisar inom medicinsk humaniora på Läkarutbildningen vid Lunds universitet, något som utvecklar mig i min egen läkarroll. I den kliniska vardagen som allmänläkare är den narrativa kompetensen en tillgång i mötet med den stora variationen av patienter som jag träffar, berättar Åsa.
Narrativ medicin har spelat en central roll i Åsas forskning. Hon har i sin avhandling ”Bortom bröstcancerbeskedet – Tvärvetenskapliga perspektiv på kvinnors återhämtning efter bröstcancer”, analyserat självbiografiska verk av kvinnor som har varit drabbade av bröstcancer för att belysa hur sjukdomsberättelser kan bidra till utvecklingen av individualiserad cancerrehabilitering. I avhandlingen studerade hon även psykologisk resiliens bland svenska kvinnor med bröstcancer med fokus på behov av stöd- och rehabiliteringsinsatser efter cancerbeskedet.
– I min fortsatta forskning vill jag utveckla min tvärvetenskapliga kompetens och bredda mitt tvärvetenskapliga nätverk. På Palliativt Utvecklingscentrum är jag delaktig i ett nytt forskningssamarbete med Birgit Rausing Centrum för Medicinsk Humaniora, där vi vill införa Shared Reading på samtalskurserna De Nödvändiga Samtalen, för att utforska om samtalsträning med tvärvetenskapliga inslag skulle kunna förbättra bemötandet av patienter med allvarlig sjukdom.